Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Edukacinė veikla „Kretingos dvaro kepiniai“      

Duona svarbi kiekvieno lietuvio  buityje ir papročiuose. Duoną valgome visi kasdien, tačiau retai kada pagalvojame, kokį kelią ji nueina, kol pasiekia mūsų stalą.  Gruodžio pabaigoje pirmos klasės mokiniai lankėsi Kretingos muziejaus  tradicinių amatų centro organizuojamoje edukacinėje veikloje „Kretingos dvaro kepiniai“, kurios metu susipažino su  kepimo tradicijomis, patys formavo  duonos kepaliukus ( Varneles) ir kepė juos duonkepėje.       Kol duonelė kepė, etnografinėje ekspozicijoje mokiniai susipažino  su senaisiais žemės įdirbimo įrankiais, duonai kepti naudotais rakandais, mokėsi  atpažinti grūdines kultūras ir patys bandė  sutrinti grūdus trintuvėje.     Sužinojo  apie kalendorines ir šeimos šventes, kuriose buvo naudojama Apeiginė duona. Pravėrė  smulkiosios tautosakos lobyną ir išgirdo  apie duoną. „Verkia duonelė tinginio valgoma“, ,,Kas nedirba, mielas vaike, tam ir duonos duoti nereikia“ , Duona už auksą brangesnė“– tai patarlės, kurias neretai kartodavo mūsų seneliai ir proseneliai.       Iškeptą ir gražiai supakuotą duoną  pirmokai nešėsi į savo namus, vaišino  savo artimuosius. Mintyse tyliai išsakė  duonelei  gražiausius žodžius ir pažadėjo, kad visada ją gerbs ir brangins, o svarbiausia – mokiniai pažadėjo, kad jų rankose duonelė  niekada neverks.

Pradinių klasių mokytojos Vaida Adomavičienė ir Dalia Petreikienė

Artimiausi renginiai

Renginių nerasta